Potrzebuję pomocy
W sytuacjach nagłych, kiedy zagrożone jest zdrowie i życie:
112, 997 - Policja
W innych sytuacjach kryzysowych:
34 366 31 21 - Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej.
7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
34 370 74 98, 34 370 74 89 - Urząd Miasta Częstochowy, Wydział Polityki Społecznej, Referat Dialogu i Praw Człowieka, od poniedziałku do piątku konsultacji udzielają, specjalistki w zakresie pracy z osobami doświadczającymi i stosującymi przemoc, w diagnozie sytuacji z perspektywy prawnej, komunikacyjnej i ekonomicznej.
- GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY FIZYCZNEJ
- GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY PSYCHICZNEJ
- GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY SEKSUALNEJ
- GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY EKONOMICZNEJ
- GDY DOŚWIADCZASZ CYBERPRZEMOCY
Istnieje wiele metod i sposobów wsparcia w przypadku kiedy doświadczasz przemocy. W zależności od tego, jakiego rodzaju przemocy doświadczasz możesz potrzebować lub chcieć innego rodzaju pomocy.
Podjęcie decyzji o przeciwstawieniu się przemocy jest zwykle procesem, który trwa. Choć nie zawsze, to często są to małe kroki. Są to Twoje kroki dlatego daj sobie czas, jednak, co bardzo ważne, nie bagatelizuj zagrożenia życia lub zdrowia.
Istotne jest by sprawdzić czy to, czego doświadczasz, jest przemocą i jednocześnie by pozwolić sobie nazwać sytuację, w której jesteś w oparciu o Twoje przekonanie, że tak właśnie jest.
Przy każdym kroku jaki stawiasz odzyskujesz swój ogląd sytuacji co pozwala Ci podejmować decyzje w zgodzie z sobą, a także na danym moment sprawdzić czy działania będą Ci służyć. Każda sytuacja jest indywidualna, a Twoja droga do wyjścia z doświadczania przemocy może być inna. Konsultuj sie ze specjalistami, pytaj o możliwości i formy uzyskania wsparcia, ale przede wszystkim sprawdzaj, co i w jakim tempie potrzebujesz zrobić. Z każdym krokiem odzyskujesz sprawczość i moc do działań, które wiodą do życia bez poczucia zagrożenia, strachu, lęku czy beznadziei.
GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY FIZYCZNEJ
To sytuacje w których zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie. Jeśli czujesz zagrożenie fizyczne nie wahaj się wezwać Policji na interwencję. Nawet jeśli teraz nie planujesz nic z tym zrobić to możesz zbierać materiały (nagrania, wiadomości, obdukcje lekarskie, nawet własne notatki o ilości i natężeniu przemocy) obrazujące to czego doświadczasz.
Możliwości proceduralne
Zgodnie z przepisami ustaw "antyprzemocowych" (ustawa 1.0 z 30 listopada 2020 r.
oraz ustawa 2.0 z dnia 9 marca 2023 r.) Policja i Żandarmeria Wojskowa mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc domową stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników:
- nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;
- zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia;
- zakazu zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą domową na odległość ustaloną w metrach;
- zakazu kontaktowania z osobą dotkniętą przemocą domową aby uniemożliwić jej nękanie również za pomocą środków komunikowania się na odległość;
- zakazu wstępu w określone miejsca jak zakład pracy, szkoła czy placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze i artystyczne oraz obiekt sportowy, gdzie uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej lub jej dzieci.
Nakaz lub zakazy mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, do 14 dni, policjanci i Żandarmeria Wojskowa są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Nakaz i zakazy te mogą zostać, na wniosek, przedłużone przez sąd cywilny.
Policja oraz Żandarmeria Wojskowa może wydać nakaz lub zakazy podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu lub w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy domowej (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę doznającą przemocy domowej, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
Niezastosowanie się do wykonywania środków przez osobę stosującą przemoc domową stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Procedura "Niebieskie Karty"
To szczególny rodzaj interwencji wobec osoby doświadczającej przemocy, a wszczęcie czynności proceduralnych jest obligatoryjne dla określonych służb. Te służby to: Policja, pracownik socjalny jednostki organizacyjnej MOPS, pracownik ochrony zdrowia, pracownik oświaty, asystent rodziny oraz członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MKRPA). W przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej zobowiązane przepisami służby wszczynają procedurę.
Nie jest to postępowanie karne ani postępowanie cywilne, lecz jest to wspólna praca służb, instytucji i organizacji z konkretnym przypadkiem w którym istnieje podejrzenie przemocy.
Zespół Interdyscyplinarny/Grupa Diagnostyczno-Pomocowa diagnozuje sytuację na podstawie informacji uzyskanych od służb zaangażowanych w dany przypadek, osób
doświadczających przemocy, osób stosujących przemoc. Po dokonaniu oceny Grupa Diagnostyczno-Pomocowa sporządza indywidualny plan pomocy i monitoruje jego realizację. Celem procedury jest takie oddziaływanie, aby przemoc ustała. Jeżeli plan pomocy nie daje efektów i sytuacja się nie zmienia, Zespół Interdyscyplinarny/Grupa Diagnostyczno-Pomocowa może sprawę przekazać organom wymiaru sprawiedliwości i zainicjować postępowanie karne lub cywilne.
Zaświadczenie lekarskie
Obowiązkiem lekarza jest opisanie obrażeń wynikających ze stosowania przemocy domowej, które posiada osoba zgłaszająca się na konsultację lekarską. Zaświadczenie lekarskie jest bezpłatne. Zaświadczenie może zostać wydane przez lekarzy dowolnej specjalizacji. Można je uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty jak również podczas pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym. Zaświadczenie wydawane jest zgodnie z obowiązującym wzorem.
Możliwości pomocowe
Instytucje pomocowe w Częstochowie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Mikołaja Kopernika 4.
Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą zapewnia fachową pomoc świadczoną przez certyfikowanych specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
34 311 70 52, 34 311 70 53 – specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy domowej
34 311 70 52, 34 311 70 53 – Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy
Urząd Miasta Częstochowy - ul. Focha 19/21 (Pałac Ślubów), 1 piętro, pokój 32 i 29.
Wydział Polityki Społecznej, Referat Dialogu i Praw Człowieka oraz Pełnomocniczka Prezydenta miasta ds. równych szans zapewnia konsultacje specjalistek ds. przeciwdziałania przemocy, w obszarze diagnozy sytuacji z perspektywy prawnej, komunikacyjnej i ekonomicznej.
34 370 74 98, 34 370 74 89 - specjalistki ds. przeciwdziałania przemocy
Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej - ul. Rejtana 7 B.
34 366 31 21 - 7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi - ul. Sikorskiego 78/80,
Ośrodek prowadzi Punkt Konsultacyjny dla ofiar przemocy domowej oraz osób z problemem uzależnień, gdzie można uzyskać porady prawne, oraz psychologiczno- pedagogiczne. Punkt czynny: wtorek, środa i czwartek od 16.00 do 19.00.
34 366 48 00 - telefon kontaktowy
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ETOH - al. Pokoju 12.
Realizuje zadania poprzez pomoc osobom pokrzywdzonym jak i pracę terapeutyczną.
Formy pomocy: prawnik, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, mediator, doradca zawodowy, pomoc rzeczowa, rehabilitacja/ pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych.
34 364 48 91, 730 876 600 - telefon kontaktowy
Ogólnopolskie instytucje pomocowe
Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia
Prowadzi Ogólnopolskie Pogotowie dla Osób Doświadczających Przemocy Domowej.
Działania, które prowadzi to: pomoc psychologiczna, pomoc prawna, ogólnopolska poradnia mailowa, ogólnopolska poradnia telefoniczna, ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
116 - 123 lub 22 668 70 00 - całodobowa poradnia telefoniczna
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
800 12 00 02 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie czynny przez całą dobę; poradnictwo prawne, dyżury prawne – we środy, w godz. 18.00-22.00
Internetowa Poradnia: niebieskalinia@niebieskalinia.info
GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY PSYCHICZNEJ
Zacznij od oceny zagrożenia. Jeżeli przemoc psychiczna przybiera formy skrajne lub ociera się o przemoc fizyczną (krzyki, niszczenie przedmiotów, trzaskanie drzwiami) możesz skorzystać z form wsparcia dla osób doświadczających przemocy fizycznej. Jeśli czujesz, że w tym momencie nie możesz ocenić obiektywnie zagrożenia to możesz porozmawiać z kimś, kto wesprze Cię w tej ocenie.
Przemoc psychiczna to jedno z największych zagrożeń dla naszej psychiki. Osoba stosująca przemoc psychiczną nie potrafi nikomu zaufać, a poczucie bezpieczeństwa zapewnia sobie ograniczając samodzielność ludzi ze swojego otoczenia. W skrajnych przypadkach może uciec się do przemocy fizycznej, ale najczęściej ograniczają się do przemocy psychicznej. Przemoc psychiczna to domena konkretnego typu ludzi. Nawet najbardziej niezależny człowiek o najsilniejszej psychice z rzadka wychodzi ze spotkania z nimi bez uszczerbku na psychice.
Dlatego bardzo ważne jest by zadbać o siebie i swoją psychikę jak najszybciej. Twoje pomysły są odrzucane jako niedorzeczne, kradzione lub ignorowane, a wszystkie Twoje osiągnięcia w życiu minimalizowane. Przemoc psychiczna to najczęściej efekt działania zaburzonego umysłu. Wszystko, co usłyszysz, ma tylko jeden cel – zmanipulować Cię i przekonać, że jesteś w pełni zależna/zależny. Jednak, to co słyszysz, nie jest obiektywną prawdą.
Możesz spróbować pomóc sobie i skierować swoje życie na inne tory.
Możliwości pomocowe
Instytucje pomocowe w Częstochowie
Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej - ul. Rejtana 7 B.
34 366 31 21 - 7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Mikołaja Kopernika 4.
Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą zapewnia fachową pomoc świadczoną przez certyfikowanych specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
34 311 70 52, 34 311 70 53 – specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy domowej
34 311 70 52, 34 311 70 53 – Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy
Urząd Miasta Częstochowy - ul. Focha 19/21 (Pałac Ślubów),
1 piętro, pokój 32 i 29.
Wydział Polityki Społecznej, Referat Dialogu i Praw Człowieka oraz Pełnomocniczka Prezydenta miasta ds. równych szans zapewnia konsultacje specjalistek ds. przeciwdziałania przemocy, w obszarze diagnozy sytuacji z perspektywy prawnej, komunikacyjnej i ekonomicznej.
34 370 74 98, 34 370 74 89 - specjalistki ds. przeciwdziałania przemocy
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ETOH - al. Pokoju 12.
Realizuje zadania poprzez pomoc osobom pokrzywdzonym jak i pracę terapeutyczną
Formy pomocy: prawnik, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, mediator, doradca zawodowy, pomoc rzeczowa, rehabilitacja/ pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych.
34 364 48 91, 730 876 600 - telefon kontaktowy
GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY SEKSUALNEJ
Jeśli masz wątpliwości, czy to, czego doświadczasz/doświadczyłaś(eś), jest przemocą seksualną, możesz zadać sobie kilka pytań:
- Czy w Twojej sferze intymnej zostają/zostały przekroczone granice?
- Czy pamiętasz, co się stało? Czasami utrata pamięci jest reakcją organizmu na traumatyczne wydarzenie. Jeśli podejrzewasz, że zostałaś (eś) zaatakowana (-y) na tle seksualnym, ale nie pamiętasz wszystkich szczegółów, nie ignoruj swojego niepokoju i jak najszybciej poszukaj pomocy.
- Czy wyrażasz/wyraziłaś (-eś) dobrowolną zgodę na stosunek seksualny?
- Czy jesteś/byłaś (-eś) w stanie wyrazić zgodę na stosunek seksualny?
Kiedy doświadczasz/doświadczyłaś (eś) przemocy seksualnej przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Jeśli doświadczasz/doświadczyłaś (eś) napaści seksualnej postaraj się nie przebywać z oprawcą i jak najszybciej poszukaj pomocy.
Kodeks karny (art. 149, 150 i 151) przewiduje odpowiedzialność karną za gwałt, napaść na tle seksualnym i zmuszanie do stosunku seksualnego.
Zawsze zaleca się, aby najpierw skontaktować się z Policją. Aby udowodnić winę oprawcy, warto pomyśleć o dowodach tak wcześnie, jak to możliwe, gdy na ciele i ubraniach wciąż widoczne są ślady zdarzenia. Raport specjalisty może być jedynym dowodem bez Twoich zeznań, dlatego najlepiej udać się na Policję w ciągu pierwszych 24 godzin. Nie musisz informować osoby, która Cię skrzywdziła, że sprawa została zgłoszona Policji.
Jeśli masz obrażenia, silny ból lub krwawienie to najpierw skontaktuj się z oddziałem ratunkowym placówki medycznej. Zapewni on pomoc medyczną w nagłych wypadkach, pobierze próbki do badań i spróbuje zapobiec ciąży i infekcjom przenoszonym drogą płciową. Personel medyczny zobowiązany jest do zgłaszania na Policję osób, których obrażenia mogą być związane z przestępstwem, więc Policja udaje się bezpośrednio do placówki medycznej.
Większość szkód spowodowanych przemocą seksualną ma podłoże psychologiczne
– zaburzenia lękowe, depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia odżywiania, o wiele łatwiej można się uzależnić od alkoholu lub narkotyków. Dostępne są wyspecjalizowane, kompleksowe ośrodki wsparcia, które udzielają porad osobom, które przeżyły przemoc seksualną, ale można również zwrócić się do prywatnych klinik lub ośrodków zdrowia psychicznego w placówkach medycznych. Jeśli nie czujesz się komfortowo ze swoim psychologiem i/lub psychiatrą, nie bój się go zmienić, ponieważ wizyty mają Ci pomóc, a nie sprawić, że poczujesz się gorzej.
Możliwości pomocowe
Instytucje pomocowe w Częstochowie
Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej - ul. Rejtana 7 B.
34 366 31 21 - 7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ETOH - al. Pokoju 12.
Realizuje zadania poprzez pomoc osobom pokrzywdzonym jak i pracę terapeutyczną
Formy pomocy: prawnik, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, mediator, doradca zawodowy, pomoc rzeczowa, rehabilitacja/ pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych.
34 364 48 91, 730 876 600 - telefon kontaktowy
Ogólnopolskie instytucje pomocowe
Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia
Prowadzi Ogólnopolskie Pogotowie dla Osób Doświadczających Przemocy Domowej.
Działania, które prowadzi to: pomoc psychologiczna, pomoc prawna, ogólnopolska poradnia mailowa, ogólnopolska poradnia telefoniczna, ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
116 - 123 lub 22 668 70 00 - całodobowa poradnia telefoniczna
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
800 12 00 02 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie czynny przez całą dobę; poradnictwo prawne, dyżury prawne – we środy, w godz. 18.00-22.00
Internetowa Poradnia: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Możesz też zwrócić się do wyspecjalizowanych, kompleksowych ośrodków wsparcia, które udzielają porad osobom, które przeżyły przemoc seksualną.
GDY DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY EKONOMICZNEJ
Przemoc ekonomiczna jest jednym z rodzajów przemocy psychicznej, gdzie osoba stosująca przemoc wykorzystuje zależność ekonomiczną po to by osłabić. Wiele osób nie rozumie i nie potrafi określić na czym polegać mogą tego typu zachowania. Możesz spróbować porozmawiać ze specjalistą by nazwać sytuację w której jesteś i poszukać sposobów by z niej się wydostać. Przemoc ekonomiczna wymaga konkretnych działań odnoszących się do tego obszaru dlatego możesz skonsultować się z prawnikiem, by dowiedzieć się jakie konkretnie działania skierować na te formy przemocy ekonomicznej jakich doświadczasz, np. przy niealimentacji można złożyć wniosek o ściganie niealimentacji.
Możliwości pomocowe
Instytucje pomocowe w Częstochowie
Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej - ul. Rejtana 7 B.
34 366 31 21 - 7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Mikołaja Kopernika 4.
Sekcja Pomocy Specjalistycznej dla Rodzin Zagrożonych Przemocą zapewnia fachową pomoc świadczoną przez certyfikowanych specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
34 311 70 52, 34 311 70 53 – specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy domowej
34 311 70 52, 34 311 70 53 – Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy
Urząd Miasta Częstochowy - ul. Focha 19/21 (Pałac Ślubów),
1 piętro, pokój 32 i 29.
Wydział Polityki Społecznej, Referat Dialogu i Praw Człowieka oraz Pełnomocniczka Prezydenta miasta ds. równych szans zapewnia konsultacje specjalistek ds. przeciwdziałania przemocy, w obszarze diagnozy sytuacji z perspektywy prawnej, komunikacyjnej i ekonomicznej.
34 370 74 98, 34 370 74 89 - specjalistki ds. przeciwdziałania przemocy
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ETOH - al. Pokoju 12.
Realizuje zadania poprzez pomoc osobom pokrzywdzonym jak i pracę terapeutyczną
Formy pomocy: prawnik, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, mediator, doradca zawodowy, pomoc rzeczowa, rehabilitacja/ pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych.
34 364 48 91, 730 876 600 - telefon kontaktowy
GDY DOŚWIADCZASZ CYBERPRZEMOCY
Cyberprzemoc dotyczy zachowań krzywdzących z użyciem narzędzi Internetowych.
Polega na wykorzystaniu przewagi w poruszaniu się przez Internet. Może to być szantaż użycia zdjęć lub filmów (często o podłożu seksualnym) w przestrzeni Internetowej, wymuszenie dóbr przy wykorzystaniu niewiedzy, gróźb czy też szantażu, wykorzystanie fałszywych tożsamości do manipulacji osobami w przestrzeni Internetowej (często są to oszustwa finansowe).
Różne przestępstwa przybierają formę cyberprzemocy i dzięki temu są ścigane z kodeksu karnego (np. groźby, oszustwa) dlatego każdorazowo należy przypadek cyberprzemocy zgłosić na Policję (112, 997 - Policja).
Jeśli doświadczasz cyberprzemocy warto: zbierać dowody, nie usuwać ich z telefonu czy z komputera, porozmawiać z kimś bliskim lub ze specjalistą, nie wysyłać zdjęć ani filmów, wiadomości, nie ulegać szantażowi, zgłosić to na Policję.
Możliwości pomocowe
Instytucje pomocowe w Częstochowie
Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej - ul. Rejtana 7 B.
34 366 31 21 - 7 dni w tygodniu, przez cała dobę czynny jest numer telefonu, przy którym dyżurują osoby, które natychmiast pomogą.
Internetowa Poradnia Kryzysowa - pomoc@cztps.eu, działająca w ramach Częstochowskiego Centrum Interwencji Kryzysowej.
34 198 88 - Częstochowski Telefon Zaufania, z Telefonu Zaufania mogą skorzystać - zachowując anonimowość - osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, które przeżywają jakikolwiek kryzys.
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem ETOH - al. Pokoju 12.
Realizuje zadania poprzez pomoc osobom pokrzywdzonym jak i pracę terapeutyczną
Formy pomocy: prawnik, psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, mediator, doradca zawodowy, pomoc rzeczowa, rehabilitacja/ pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych.
34 364 48 91, 730 876 600 - telefon kontaktowy
Ogólnopolskie instytucje pomocowe
Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia
Prowadzi Ogólnopolskie Pogotowie dla Osób Doświadczających Przemocy Domowej.
Działania, które prowadzi to: pomoc psychologiczna, pomoc prawna, ogólnopolska poradnia mailowa, ogólnopolska poradnia telefoniczna, ośrodek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.
116 - 123 lub 22 668 70 00 - całodobowa poradnia telefoniczna
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
800 12 00 02 ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie czynny przez całą dobę; poradnictwo prawne, dyżury prawne – we środy, w godz. 18.00-22.00
Internetowa Poradnia: niebieskalinia@niebieskalinia.info